31 lip 2012

Odżywianie dwulatka


Gdy dziecko skończy 2 lata, to najlepszy czas, aby pożegnać posiłki ze słoiczków, kaszki, czy zmiksowane zupki. Dwulatek to już nie niemowlak i oprócz mleka je coraz więcej rzeczy, którymi odżywiają się starsze dzieci i dorośli. 


Taki maluszek powinien jeść co 3-4 godziny, aby prawidłowo się rozwijać. Podstawowymi posiłkami są oczywiście śniadanie, obiad i kolacja, ale należy uzupełnić je drugim śniadaniem i podwieczorkiem. Najlepiej by było, aby posiłki spożywać o stałych porach, wtedy organizm lepiej kontroluje uczucie głodu i sytości. Bardzo ważne jest, aby jadłospis malucha był różnorodny. Jedząc różnorodne produkty, malec dostarcza swojemu organizmowi całą paletę składników odżywczych.

Dwulatki szybko rosną i są niesamowicie ruchliwe, dlatego mają duże zapotrzebowanie energetyczne. Produkty zbożowe są głównym źródłem energii i powinny występować w każdym posiłku. Dzieci w tym wieku powinny jeść już wszystkie rodzaje zbóż (z wyjątkiem dzieci chorych na celiakię). Układ pokarmowy dwulatka jest już dojrzały, dlatego niemowlęce kaszki należy zastąpić grubą kaszą (np. gryczaną – powinna być dobrze ugotowana, a nawet rozgotowana), ryżem, makaronem, płatkami śniadaniowymi, a także jasnym i pełnoziarnistym pieczywem. Zwróćmy szczególną uwagę na produkty z pełnego przemiału, bogate w błonnik pokarmowy, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. 

W diecie dwulatka wciąż bardzo ważną rolę odgrywa mleko i produkty mleczne. Są one głównym źródłem pełnowartościowego białka i wapnia o najwyższej przyswajalności. Maluszki powinny spożywać w ciągu dnia 4-5 porcji mleka i jego przetworów. Dziecko w tym wieku może wciąż pić mleko modyfikowane, ale również mleko krowie pasteryzowane (po przegotowaniu), oraz UHT. Należy też wprowadzić do diety maluszka produkty probiotyczne i fermentowane - bogate w bakterie kwasu mlekowego. Wstrzymajmy się jeszcze z serami żółtymi, topionymi, czy pleśniowymi, ponieważ zawierają dużo sodu i tłuszczy nasyconych.

Krąży opinia, że dzieci już od 2 roku życia powinny w swojej diecie ograniczać produkty z dużą zawartością tłuszczu. Ma to rzekomo uchronić je przed chorobami układu krążenia.  

Dwulatki powinny jeść warzywa i owoce. Owoce – 2 porcje, około 250 g, np.: jabłko, banan, pomarańcza, morele, śliwki itd. Warzywa – do każdego posiłku. Można je jeść do woli.

Bardzo ważnym składnikiem w diecie dwulatka jest pełnowartościowe białko, które znajdziemy w mięsie, rybach oraz jajach. Maluszek codziennie powinien zjeść któryś z wymienionych produktów. Czerwone mięso jest również źródłem żelaza, dlatego dzieci powinny je jeść. Starajmy się podawać dzieciom 1-2 razy w tygodniu rybę, a szczególnie ryby morskie, które zawierają również jod. Jajka są niesamowicie ważne w diecie dwulatka. Zawierają żelazo, cholinę, witaminy z grupy B i wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Przygotowując potrawy dzieciom używajmy przypraw i ziół, ograniczmy solenie.

Niesamowicie ważne jest, aby dostarczać małemu organizmowi odpowiednią ilość płynów - 1400-1900 ml. Podstawą oczywiście jest woda (niegazowana, nisko zmineralizowana i niskosodowa). Maluszek może pić też soki owocowe lub owocowo-warzywne, herbaty organiczne (zielona, czerwona) i ziołowe (w niewielkich ilościach).

W życiu takiego małego człowieka wszystko się zmienia. Czas również przejść z karmienia do samodzielnego jedzenia.

1 komentarz:

  1. no nie będę sobą jak nie napiszę, że mleko mamy jest dla dwulatka wspaniałym źródłem m.in. energii, witamin, białek i co najważniejsze przeciwciał!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...