2 sie 2012

10 błędów popełnianych podczas żywienia 2-latka

Proces żywienia dwulatka staje się dla wielu rodziców dużym problemem. Pierwszą przyczyną takiego stanu, jest osłabienie apetytu dziecka, w porównaniu z poprzednimi latami życia. Inne przyczyny to zwiększająca się sprawność ruchowa, która powoduje większe zaciekawienie dziecka otoczeniem oraz ciągłe przemieszczanie się, a tym samym zmniejszone zainteresowanie jedzeniem.
Rodzice napotykając takie problemy, często tracą cierpliwość i są skłonni do popełniania błędów, które pogłębiają w przyszłości niechęć dziecka do jedzenia i wyrabiają złe nawyki żywieniowe, które ulegają utrwaleniu.

10 błędów popełnianych podczas żywienia dwulatka:
 • zmuszanie, naleganie do jedzenia określonych, nie lubianych przez dziecko potraw lub zbyt dużych porcji; karanie dziecka za niezjedzenie wszystkiego co miało na  talerzu
  Pozwól dziecku decydować czy, i ile zje. Ty jesteś odpowiedzialny za to co, kiedy i gdzie dziecko zje.
 • przygotowywanie specjalnych posiłków dla dziecka, gdy reszta rodziny spożywa coś innego
  Gdy dziecko nie chce jeść tego co reszta rodziny, nie przygotowuj mu alternatywnych potraw. Takie zachowanie prowadzi do tego, że dziecko przyzwyczaja się do tego, że może na rodzicu wymusić pewne zachowania, a efektem będzie jego większa wybiórczość w kwestii jedzenia. Ucz dziecko, że cała rodzina je to samo.
 • używanie jedzenia jako nagrody (np: „jak będziesz dziś grzeczny, nie będziesz musiał jeść marchewki na obiad”) lub kary (np: „jeżeli nie przestaniesz krzyczeć, nie dostaniesz dziś deseru)
  Nie ucz dziecka, że jedzenie może być sferą, gdzie dokonują się przetargi między nim a tobą.
 • podawanie dziecku pomiędzy posiłkami przekąsek tj. słodycze, napoje gazowane, itd.
  Dziecko nie powinno zjadać więcej niż dwóch zdrowych przekąsek dziennie. Podawanie ich częściej, powoduje osłabienie apetytu dziecka.
 • karmienie dziecka poza stołem, bieganie za nim z łyżką po całym domu (pamiętaj, że na tym etapie rozwojowym dziecko powinno uczyć się prawidłowych nawyków żywieniowych)
  Ucz dziecko spożywania posiłków przy stole, siedząc na krzesełku.
 • wyręczanie dziecka w samodzielnym jedzeniu
  Nie przejmuj się, że dziecko nabrudzi- pozwól mu jeść samodzielnie, na początku palcami, z czasem z użyciem łyżeczki, a we wczesnym wieku przedszkolnym za pomocą sztućców.
 • odwracanie uwagi dziecka od jedzenia poprzez np: włączanie mu bajki podczas posiłku, wkładanie do buzi łyżki z jedzeniem, gdy dziecko zajmuje się czymś innym.
  Nie zajmuj uwagi dziecka innymi czynnościami. Ucz dziecko świadomego spożywania posiłków.
 • stosowanie gróźb (np: „jak nie zjesz tego ziemniaczka, to nie pójdziemy na dwór”) lub przekupstw (np: „zjedz do końca kanapkę, to kupię ci wafelka”)
  Nie karz dziecka za to, że nie zjadło, ale również nie wprowadzaj nagród za zjedzenie posiłku. W ten sposób uczysz je, że sfera jedzenia, może być poddawana różnym naciskom i manipulacjom.
 • brak rytuału, jakim jest wspólne spożywanie posiłków przez wszystkich domowników
  Postaraj się tak zorganizować życie rodzinne, aby choć jeden posiłek dziennie był wspólnie spożywany przy stole, o stałej porze, przez wszystkich członków rodziny.
 • mówienie przy dziecku o jego „słabym” jedzeniu, spożywanie posiłków w nerwowej, niemiłej atmosferze
  Staraj się stworzyć miłą atmosferę przy posiłkach, pozbawioną nadmiernego napięcia wokół tematu jedzenia. 


  Autor: Anna Leszczyńska
  Artykuł pochodzi ze strony: dziecisawazne.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...