28 maj 2012

Mama wraca do pracy

Kiedy kończy się urlop macierzyński, czy wychowawczy i przychodzi czas, na powrót do pracy, w życiu każdej rodziny następuje swoista rewolucja. Początki są za zwyczaj bardzo trudne, ale z czasem wszystko zaczyna się układać.

W dzisiejszych czasach kobiety często decydują się wrócić do pracy bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jednak towarzyszą tej decyzji liczne wątpliwości. Czy uda się pogodzić karierę zawodową z wychowywaniem dziecka?

Jeśli mama i dziecko  dobrze czują się razem w domu, warto postarać się, aby mogło to trwać jak najdłużej. Powrót do pracy trzeba dobrze przemyśleć. Wiadomo, życie wygląda różnie.  Mama może przecież czuć się w domu opuszczona, osamotniona. Może też chcieć po prostu realizować się zawodowo, albo też bać się powrotu do pracy po dłuższej przerwie. Za powrotem do pracy mogą też przemawiać aspekty finansowe. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że dojdą nam dodatkowe wydatki związane z dojazdem do pracy i opieką nad dzieckiem.

Można uniknąć niepotrzebnych stresów. A jak tego dokonać? Dobrze jest zapoznać się z udogodnieniami, jakie przysługują młodym rodzicom. Warto rozważyć kilka możliwości, niezależnie od tego, co było przyczyną naszego powrotu do pracy.

1.      Wykorzystaj zaległy urlop – po urlopie macierzyńskim warto jest wykorzystać  przysługujący nam urlop wypoczynkowy.
2.      Jeśli masz taką możliwość, skróć swój czas pracy – kodeks pracy gwarantuje możliwość powrotu do pracy na część etatu na rok, w okresie, kiedy przysługuje urlop wychowawczy. Mama jest wtedy chroniona przed zwolnieniem.  W przypadku karmienia piersią, przy pełnym etacie, przysługują ci dodatkowe przerwy w pracy. Można je połączyć i przychodzić do pracy później, lub wychodzić wcześniej. Jeśli jednak pracujesz 4 godziny dziennie lub mniej, przerwy na karmienie ci nie przysługują. W przypadku, gdy pracujesz 6 godzin dziennie, masz prawo do jednej przerwy na karmienie.
Warto też porozmawiać z pracodawcą i zapytać, czy część swoich zawodowych obowiązków mogłabyś wykonywać w domu.
3.      Ustal z partnerem podział obowiązków – twój powrót do pracy, to sprawa was obojga. Podzielcie między sobą obowiązki domowe. Małe dziecko potrzebuje dużo waszej uwagi, więc starajcie się poświęcić mu jak najwięcej czasu. Zdążycie jeszcze posprzątać mieszkanie i zrobić obiad.
4.      Zorganizuj opiekę nad dzieckiem – w przypadku, gdy maluszek zostanie w domu z babcią, czy nianią, trzeba będzie poświęcić czas, żeby przekazać im najważniejsze zasady, jakimi powinny kierować się podczas opieki nad twoim maleństwem.  Jeśli jednak zdecydujesz się na profesjonalną opiekę w żłobku, musisz pamiętać, że będą tam też inne dzieci i łatwo będzie złapać jakiegoś wirusa. Twój maluszek może więc dużo chorować. Dlatego poradź się lekarza, jakie szczepienia dodatkowe warto jest zapewnić dziecku.

Warto wiedzieć, że istnieją pewne rozwiązania, które dają możliwość pogodzenia pracy zawodowej z macierzyństwem. Wiele zależy od wykonywanego zawodu i pracodawcy.

Jedną z możliwości jest obniżenie wymiaru czasu pracy, które już wcześniej opisałam. O takie rozwiązanie mogą ubiegać się osoby, którym przysługuje prawo do urlopu wychowawczego. Mogą one skrócić swój czas pracy na okres 3 lat.

Istnieje jeszcze jedna, bardzo atrakcyjna alternatywa, tzw. praca zdalna, praca w domu, telepraca. Takie rozwiązanie przysługuje bez względu na rodzaj umowy o pracę, a w szczególności, jeśli nasza praca nie wymaga stałej obecności w siedzibie firmy. Nie powinna też w żaden sposób ograniczać  praw pracowniczych, tj. wynagrodzenie, szkolenia, rozwój zawodowy. Taka alternatywa wymaga od nas jednak niesamowitej samodyscypliny, ponieważ opieka nad dzieckiem i równoczesne wykonywanie obowiązków służbowych jest ogromnym wyzwaniem. W przypadku, gdy stwierdzimy, że nie damy rady w taki sposób pracować, należy złożyć pisemny wniosek do pracodawcy w terminie 3 miesięcy od momentu podjęcia zatrudnienia.

Porozmawiajmy z pracodawcą, przecież to też człowiek. Opowiedzmy o swoich planach życiowych. W ten sposób może uda nam się uniknąć przykrych niespodzianek, tj. wypowiedzenie umowy o pracę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...