14 cze 2012

Spanie z dzieckiem - za i przeciw


Czy spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest zdrowe? Jeszcze do niedawna lekarze i psychologowie twierdzili, że to niewychowawcze i niehigieniczne. Jednak teraz poglądy na ten temat diametralnie się zmieniły.

Obecnie panuje przekonanie, że spanie dzieci w łóżku z rodzicami przynosi wiele dobrego. Pozwala na przespanie całej nocy dziecku, a to z kolei powoduje spokojny sen matki.

Podczas karmienia piersią, jest to świetne rozwiązanie. Gdy dziecko zgłodnieje, nie trzeba wstawać. Można nakarmić go niemal przez sen.

Kiedy maluszek śpi z nami, nie będzie dokuczało mu zimno. Jak wiadomo, małe dziecko dotkliwie odczuwa chłód i często wtedy płacze. Jednak, gdy śpi przytulone do mamy, śpi spokojnie, bo jest mu ciepło. Psychologowie twierdzą również, że dzieci, które śpią ze swoimi rodzicami w jednym łóżku mają lepiej rozwinięte poczucie bezpieczeństwa, są bardziej samodzielne i silniejsze psychicznie od swoich rówieśników, którym nie było dane spać z rodzicami.


Jednak wspólne spanie to nie tylko same pozytywny. Trzeba wziąć pod uwagę np. fakt, jak wiele miejsca w łóżku potrafi zająć taki mały człowiek. Nam dorosłym często zostaje tylko mały skrawek materaca.

Bardzo często jest tak, że gdy dziecko „wprowadzi” się do naszego łóżka, tata będzie musiał się z niego wynieść. Lecz nawet jeśli w nim zostanie, utrudni to jedną z najistotniejszych stron życia – seks. Polecam wtedy wykorzystać te kilka godzin mocnego snu dziecka, w który zapada po pierwszym nocnym karmieniu.

Jeśli z jakichś powodów boicie się, że zrobicie dziecku krzywdę, np. macie zbyt wąski materac, czy śpicie niespokojnie, wtedy najlepiej jest ustawić łóżeczko maluszka obok waszego łóżka. Macie wówczas szkraba na oku, a  jak się przebudzi, możecie go szybko uspokoić.

Jeżeli macie również starsze dziecko, nie zapominajcie o nim. Może ono też chcieć być traktowane jak maluch. Nie lekceważcie go, bo możecie w ten sposób wywołać bunt i zazdrość. Lepiej zaproponujcie mu wspólne drzemki w dzień.

Nie śpijmy z dziećmi, gdy:

- wypiliśmy alkohol
- palimy w łóżku papierosy
- zażyliśmy leki nasenne
- mamy dużą nadwagę
- jesteśmy chorzy
- śpimy bardzo niespokojnie
- jesteśmy bardzo zmęczeni

Najlepiej maluszka odzwyczajać od wspólnego spania, gdy:

- przestaniemy karmić piersią
- skończy 3-4 miesiące życia i dłużej już śpi bez budzenia się
- oddzielne łóżko nie będzie powodem stresu.

1 komentarz:

  1. Na początku spaliśmy. Nie potrzebnie obawialiśmy się, że to będzie skutkowało kłopotami w przyszłości. Dzisiaj nie mamy z tym problemu. Od odstawieniu od piersi (ósmy miesiąc) córka śpi sama.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...