27 cze 2012

Wakacyjny łyk świeżego powietrza


Jak powszechnie wiadomo, ruch to zdrowie. Warto jest więc zachęcać nasze pociechy do ruchu na świeżym powietrzu. A dlaczego? Powodów jest wiele.Aktywność fizyczna stymuluje prawidłowy wzrost i rozwój dzieci, a to z kolei pozwala utrzymać zdrowie i kondycję w życiu dorosłym. Ruch wpływa pozytywnie na serce i układ krwionośny, usprawnia mechanizmy odpornościowe. Gdy się ruszamy, doskonali się funkcjonowanie naszej wątroby i gruczołów dokrewnych. Poprawia się gospodarka hormonalna i enzymatyczna.

Dzięki systematycznym ćwiczeniom, możemy zredukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Ruszając się, dbamy o prawidłowy stan naszej siły i masy mięśniowej. Częste ćwiczenia zwiększają zakres ruchów i chronią układ kostny przed demineralizacją i osteoporozą.

Nadeszło lato, coraz więcej słonecznych dni. To zachęca do wyjścia z domu, a dzieci uwielbiają bawić się na świeżym powietrzu. Różnego rodzaju wycieczki i spacery to dla naszych maluszków świetna zabawa i sposób na poznawanie świata.

Nasi milusińscy na pewno chętnie pobawią się w piaskownicy, czy na placu zabaw z innymi dziećmi. Można też maluchy zabrać na wycieczkę do lasu. Jednak bezcelowe spacerowanie może szybko znudzić nasze pociechy, dlatego ważne jest, aby każdy spacer był swoistą przygodą. Na wycieczkę rowerową mogą pojechać już nawet najmłodsi. Wystarczy fotelik rowerowy lub przyczepka dla dziecka. Świetne są zabawy z piłką. Już nawet najmłodsze dzieci je uwielbiają. Nie ma to jak sport, a wybiegane dzieci są szczęśliwe.

Pamiętajmy jednak o tym, aby ubrać maluchy odpowiednio do pogody. Wygodnie i najlepiej na tzw. cebulkę. Ważne jest, aby nie ubierać dzieci zbyt ciepło, ponieważ może to doprowadzić do przegrzania organizmu i w efekcie, do przeziębienia. W upalne dni weźmy ze sobą zapas wody do picia i posmarujmy maluchy kremem przeciwsłonecznym z filtrem. Gdy szykuje się dłuższa wycieczka, weźmy też coś do jedzenia.

Warto jest jak najwięcej czasu spędzać z dzieckiem na świeżym powietrzu i zachęcać go do różnego rodzaju zabaw ruchowych. Jest to świetny sposób na dotlenienie organizmu i poprawę samopoczucia. Brak dopływu świeżego powietrza powoduje, iż dzieci są marudne, zmęczone, ospałe i mniej sprawne intelektualnie. Mogą mieć też problemy z zapamiętywaniem. Dlatego dbajmy o to, aby nasze pociechy codziennie choć prze chwilę, miały okazję poszaleć na świeżym powietrzu.


Nasze dzieci obserwują nas i robią to, co my, ponieważ uczą się przez naśladownictwo. Bądźmy więc dla nich dobrym przykładem i pokażmy na sobie, że wysiłek fizyczny jest niezbędny dla sprawnego funkcjonowania organizmu. Zależy nam przecież, aby dzieciaki były zdrowe. Bądźmy godnymi naśladowania w prowadzeniu zdrowego trybu życia.

2 komentarze:

  1. Zgadzam się świeże powietrze i aktywność fizyczna bardzo dobrze wpływa zarówno na dzieci jak i na dorosłych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Super blog! Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

    http://www.youtube.com/watch?v=UZis6S_3FXQ&feature=player_embedded

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...