24 sie 2012

Rozwój intelektualny dwulatka


Każde dziecko rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Dlatego nie powinno się porównywać naszych maluszków z innymi i pochopnie zamartwiać się, że coś jest nie tak. Jeżeli mamy jakieś wątpliwości, najlepiej jest skonsultować się z pediatrą. 


O rozwoju intelektualnym i poziomie inteligencji dziecka decydują następujące czynniki:
- genetyczny,
- środowiskowy,
- wychowawczy,
- aktywność własna dziecka.

Rodzice  mają bardzo ważne zadanie, ponieważ powinni dopilnować, aby ich dziecko rozwijało się równomiernie na wszystkich poziomach. Nie można też na siłę dążyć do tego, aby nasz maluszek był geniuszem.

Dwulatek rozumie większość poleceń. Jednak różnie może być z ich wykonaniem, ponieważ dzieci w tym wieku przechodzą trudny okres buntudwulatka.

W tym okresie występuje duży postęp w nauce mowy. Dwulatek może znać i używać kilku słów, ale już po kilku - kilkunastu tygodniach, potrafi budować proste zdania. Zaczyna używać mowy do komunikacji z otoczeniem. Lubi zadawać pytania, powtarza usłyszane odpowiedzi. Często też rozmawia sam ze sobą. W ten sposób trenuje własną wymowę i zapamiętuje wcześniej poznane słowa. Dlatego często rozmawiajmy z naszymi pociechami. Dajemy im wtedy możliwość rozszerzenia słownictwa i poprawienia wymowy. W ten sposób budujemy też i utrwalamy łączącą nas więź, a także wyjaśniamy maluchom, jak działa świat. Opisujmy, do czego służą różne przedmioty. Nazywajmy precyzyjnie, nie tylko pies, ale np. kundelek. Dwulatek chłonie każdą wiedzę, jak gąbka. W ogromnym tempie ją przyswaja i niedługo zacznie wykorzystywać.

Dzieci w tym wieku potrafią już grupować przedmioty według kształtów i kolorów, układać drobne układanki. Dwulatki uwielbiają szperać w szufladach, demontować zabawki, budować i układać różne rzeczy.

Wykorzystujmy naturalną ciekawość dziecka i bawmy się z nimi w różne gry i zabawy rozwojowe.

Świetne dla dwulatka są zabawy klockami. Pobudzają wyobraźnię, stymulują pamięć, inteligencję i zdolność rozumowania. Istnieją różne rodzaje klocków i dlatego należy je odpowiednio dopasować do wieku dziecka. Zabawy klockami wpływają pozytywnie na rozwój intelektualny i iloraz inteligencji dziecka.

Wspaniałą zabawą jest też układanie puzzli. Podobnie, jak klocki, tak i puzzle wpływają pozytywnie na poziom inteligencji i rozwój intelektualny. Maluchy uczą się koncentrować, ćwiczą swoją zdolność rozumowania i kojarzenia.

Pamiętajmy, że jeśli nasze dziecko nie wykonuje takich czynności, jak jego rówieśnicy, to nie zawsze oznacza zaburzenia rozwojowe. Wszystkie dzieci różnią się między sobą i każde rozwija się we własnym tempie – podobnym do ich rodziców, rodzeństwa, czy kogoś dalszego z rodziny. Pomimo różnic, większość dzieci, w miarę procesu dojrzewania rozwija się prawidłowo.

1 komentarz:

Dziękuję za odwiedziny. Zapraszam ponownie.
Jak już tu jesteś – zostaw po sobie ślad ;)

Podobne

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...